wtorek, 29 października 2013

Media o nas - Pomorskie Stowarzyszenie Promocji Nauki i Ośrodek Akademicki Rejs

TVP SZCZECIN

MM Szczecin

Otwarcie nowej siedziby "Rejsu". Uczą męskich postaw pod opieką Opus Dei [zdjęcia]

Kategorie: Wiadomości Tagi: rejs szczecinopus dei szczecin,
- Nie pytamy naszych podopiecznych, czy są wierzący. Ważne, by chcieli się uczyć i pomagać innym - zapewnia dyrektor Ośrodka Akademickiego "Rejs", który właśnie otworzył nową siedzibę.

Nowa siedziba "Rejsu" - ośrodka akademic...
Autor: Andrzej Szkocki
Maciej Pieczyński
maciej.pieczynski@mediaregionalne.pl 


Opiekę duszpasterską nad ośrodkiem sprawuje znana z elitarnego charakteru katolicka instytucja Opus Dei. Jej celem jest "głoszenie Ewangelii w życiu codziennym".

W domu akademickim na terenie ośrodka mieszka jedenastu studentów ZUT, PUM oraz US. Płacą 1150 złotych za miesiąc.

- Przyjmując ich, nie pytaliśmy, czy są wierzący - mówi Łukasz Zając, dyrektor ośrodka. - Ważne, by pilnie się uczyli, byli koleżeńscy i wypełniali swoje obowiązki.

Należy do nich np. grabienie liści na terenie ośrodka. Jednak generalnie takie codzienne sprawy jak pranie, sprzątanie czy posiłki są już wliczone w cenę za pokój.

- To ważne, bo dzięki temu studenci mogą więcej czasu poświęcić nauce - mówi Łukasz Zając.

W ośrodku "Rejsu" prowadzone są dla dzieci i młodzieży zajęcia z modelarstwa, elektroniki, piłki nożnej, warsztaty techniczne, zajęcia z hiszpańskiego. W Klubie Rycerskim najmłodsi uczą się np., jak własnoręcznie skonstruować kolczugę. Udział w tego typu warsztatach kosztuje 100 złotych miesięcznie. Większość zajęć prowadzą wolontariusze, często studenci czy nawet uczniowie.

Ponadto, dla dorosłych są w ośrodku prowadzone dni skupienia oraz indyuwidualne doradztwo, swego rodzaju coaching duchowy - mówi.

Oferta skierowana jest wyłącznie do młodzieży męskiej. Przy al. Wojska Polskiego funkjconuje analogiczny ośrodek dla dziewcząt.

- W życiu na każdym kroku napotykamy koedukację - mówi Zając. - U nas dbamy o to, by młodzi ludzie rozwijali się we właściwy sposób, zgodny z predyspozycjami ich płci. I tak w ośrodku dla chłopców rozwijamy postawy męskie.

Całe przedsięwzięcie powstało dzięki darowiznom osób prywatnych i firm. Na uroczystym otwarciu nowej siedziby ośrodka, oprócz darczyńców, obecni byli także m.in. prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp. Andrzej Dzięga.


Radio Szczecin


Szczeciński Rejs ma nową siedzibę.

2013-10-26, 20:17 Autor: Dagna Mak

Budynek powstał przy ulicy Mickiewicza. To katolicki akademik i ośrodek edukacyjny dla mężczyzn.
Gimnazjaliści, licealiści a także studenci mają tam zajęcia i warsztaty naukowe oraz kulturalne, np. z modelarstwa czy elektroniki.

- Nigdzie w Szczecinie nie ma lekcji elektroniki, więc pomyślałem, że je poprowadzę - opowiada jeden z wykładowców.

W katolickim ośrodku Opus Dei mieszka jedenastu studentów. W dwupiętrowym domu są jadalnia, salon z kominkiem, czytelnie i sypialnie. Pobyt w akademiku jest płatny, zajęcia - darmowe.

Poprzednia siedziba Rejsu mieściła się przy ulicy Waryńskiego.


Czytaj więcej http://radioszczecin.pl/1,104784,szczecinski-rejs-ma-nowa-siedzibe-konstruuja-tam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz