sobota, 18 marca 2017

Media z klasą - relacja



„Pod trójką” to nie hasło rodem z kultowego teleturnieju „Idź na całość”, ale element niemieckiego kodeksu dziennikarskiego. Oznacza, że zdobytą wiedzę dziennikarz musi zachować dla siebie. Nasz gość, na długo przed tym jak niemieckie bulwarówki rozpisały się o ataku paniki Angeli Merkel na widok psów w czasie dyplomatycznej wizyty na Kremlu, wiedział już o lękach pani kanclerz – informator zastrzegł jednak, że informacja jest „unter drei”.





Nasz gość – dyrektor Telewizji Polskiej w Szczecinie – mówiąc o etyce dziennikarskiej wspominał  jednogłośny bojkot medialny „Super Ekspresu” po opublikowaniu zdjęć nieżyjącego korespondenta TVP czy żelazną zasadę kodeksu BBC, mówiącą o nie publikowaniu materiałów pokazujących ludzką tragedię. Zaprezentował też książeczkę z pierwszej połowy lat 90-tych „Instrukcja dla dziennikarzy z Europy Środkowo-Wschodniej”, z której uczył się zaczynając pracę w pierwszym zespole „Wiadomości” TVP.


Nie zabrakło anegdot z czasów pracy w ambasadzie RP w Berlinie. Dowiedzieliśmy się też o kulisach pracy „pod presją”. Z Sali padło pytanie o pięć porad dla osoby bez doświadczenia, która będzie musiała porozmawiać z prezydentem RP wizytującym Szczecin. Dowiedzieliśmy się wtedy o przypadkach wyjść ze studia podczas programów na żywo gdy niejeden niemiecki polityk odkrywał, że jego rozmówca nie jest przygotowany do rozmowy.


Bardzo dziękujemy za spotkanie!  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz