poniedziałek, 26 stycznia 2015

DNA, poszukiwanie bohaterów...

Gościem spotkań czwartkowych był dr Jarosław Piątek. Opowiadał o projekcie Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów

Mając na względzie pamięć ofiar zbrodni systemów totalitarnych i dążąc do ograniczenia ich porażającej bezimienności będącej jednym z przejawów zaprzeczenia człowieczeństwa pomordowanych Instytut Pamięci Narodowej oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie postanowiły powołać Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów.

W dniu 28 września 2012 roku Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zawarły porozumienie w sprawie Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT). Akt porozumienia w tej sprawie podpisali dr Łukasz Kamiński, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz prof. dr hab. n. med. Andrzej Ciechanowicz, Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Materiały ze strony: www.pbgot.pl/