sobota, 14 maja 2016

Spotkanie z dr Pawłem Więckowskim - relacja
Co to znaczy dzielić się pasją mogli przekonać się studenci uczestniczący w spotkaniu z dr Pawłem Więckowskim. Zamiłowanie do architektury i pamiątek po przeszłości oraz sympatia do naszego miasta przebijały z każdej anegdoty, których pełen był ten czwartkowy wieczór. 


Starym fotografiom, pocztówkom i zdjęciom lotniczym Szczecina towarzyszyły ciekawe historie, którymi nasz gość sypał jak z rękawa. Prostował mity i ujawniał dziejową prawdę, która zawsze okazuje się ciekawsza niż mit.Okazuje się, że elegancki, urbanistyczny układ miasta, choć został zainspirowany wyglądem stolicy Francji, to jednak nie jest dziełem francuza, tylko architektów berlińskich. Z kolei zniszczenia po nalotach, choć ogromne, jednak oszczędziły sporą część wspaniałych budowli, które rozebrała dopiero w latach PRL nowa władza.  Na jednej z fotografii pojawiła się statua Sediny - mitycznej bogini Szczecina. Ten mit stworzyli ponoć w XIX w. studenci berlińscy fascynujący się pradziejami tych ziem. Ten mit trwa do dziś w tym sensie, że nie wiadomo, co stało się z monumentalną figurą. Co pewien czas zgłaszają się do władz miasta kolejne osoby z rzekomymi rewelacjami o miejscu ukrycia rzeźby. Dr Więckowski zadawał też zagadki - studenci rozpoznawali znane miejsca Szczecina na starych fotografiach. Niekiedy było to bardzo trudne zadanie.


Po pomniku Sediny, bogini Szczecina, została dziś tylko kotwica

Nasz gość bez trudu odpowiadał na pytania. Jedno z nich dotyczyło wznowienia prac stoczni szczecińskiej. Była to chyba niezamierzona zapowiedź spotkania z prezesem Szczecińskiego Parku Przemysłowego - Andrzejem Strzebońskim. To już 19 maja, w czwartek o 19.50. 

Do zobaczenia! 

#TheGrade #Pasja #RejsAkademik #Studenci #SzczecinBrak komentarzy:

Prześlij komentarz