FAQ - Rejs w pytaniach i odpowiedziach

FAQ:


1. Jak funkcjonuje Ośrodek Rejs dla studentów?

Mieszkańcy mają zapewnione wyżywienie – codziennie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Są to pełne domowe posiłki. Śniadanie trzeba skończyć do godziny 9:00. Obiad jest podawany o 14:00 dla tych, którzy mogą być wtedy w domu, dla wracających później zostawia się do podgrzania. Można też zamiast obiadu prosić o zestaw kanapek. Kolacja jest o godzinie 20:00, tak aby wszyscy na ogół mogli w niej uczestniczyć.
Koszt pełnego wyżywienia obejmuje domowe 4 posiłki. Istnieje możliwość oddania rzeczy do prania: ubranie czyste i wyprasowane odbiera się w każdy czwartek.

2. Kto mieszka w Rejsie?

Ośrodek Akademicki Rejs jest niezwykły pod dwoma względami:

- To ośrodek interdyscyplinarny. Oznacza to, że studiują u nas studenci wszystkich kierunków, z każdej uczelni w Polsce czy z Europy. Jednym warunkiem jest przejście rekrutacji, podpisanie umowy o zamieszkanie w akademiku oraz przestrzeganie zasad wspólnego życia w akademiku.

- To akademik otwarty na wszystkich chętnych do dobrego studiowania. Nie jesteśmy instytucją religijną, mogą u nas mieszkać wyznawcy każdej religii oraz niewierzący lub poszukujący. Za formację religijną dla chętnych opowiada Opus Dei – instytucja Kościoła Katolickiego (Prałatura Personalna) (http://episkopat.pl/diecezje/opus_dei/5359.1,Pralatura_Opus_Dei.html)


Traktujemy akademik jako wspólny dom w czasie studiów. Oznacza to, że minimum raz dziennie spotykamy się na wspólnym posiłku w akademiku. Mamy w zwyczaju spotkanie po obiedzie lub kolacji. Przy herbacie czy kawie, poświęcamy 30 minut na wspólne rozmowy, poznanie się i komentowanie życia i codziennych spraw. Dobrze widziane jest również zaangażowanie w porządkowanie domu np. praca w ogrodzie, zamiatanie czy odśnieżanie parkingu. Zależy nam także, aby każdy z nas miał okazję pomagać też innym, dlatego organizujemy wolontariat w Ośrodku Rejs lub odwiedzamy chorych i potrzebujących. W tym roku są to także Światowe Dni Młodzieży.


Priorytetem jest dla nas to, aby każdy mieszkaniec wykorzystał dobre warunki do nauki i był dobrym studentem. Dlatego też udostępniamy 3 czytelnie oraz animujemy interesujące spotkania akademickie i społeczne.


3. Co akademik „Rejs” proponuje dla rozwoju osobistego?

Wędkę… możliwości pracy nad sobą, pełnych znaczenia rozmów na zasadzie coachingu. Bibliotekę, solidny plan dnia z ustalonymi godzinami posiłków i czasem na naukę. Dostęp do Internetu, grupę ludzi, dla których przesiadywanie w czytelni nie stanowi wyczynu, a nauka nie stoi wyżej od przyjaźni i lojalności. Ludzi, którzy lubią rozrywkę, ale nie boją się ambitnych filmów. Ludzi, którzy śpiewają, lubią poznawać nowe miejsca w Szczecinie, Polsce i na świecie!

4. Dlaczego 5 lat studiów i świetny dyplom to za mało, by dostać się do dobrej pracy?

Wydaje się nam, że edukacja jest bardzo mocno nastawiona na zdobywanie wiedzy. Owszem, potężna wiedza jest potrzebna w dzisiejszej, tak ostro wyspecjalizowanej nauce. Ale to nie wszystko! Czują to młodzi absolwenci już w pierwszych rozmowach kwalifikacyjnych. Nie wystarczy mocne przeświadczenie o przyszłym sukcesie. Wymaga się od nich umiejętności takich, jak: empatyczne słuchanie, zdolność wysławiania się oraz radość z siebie i znajomość siebie. A te zdolności nie sposób improwizować.


5. Jak można zdobyć komunikatywność, otwartość, odwagę wobec nowych wyzwań?

Na przykład uczestnicząc w spotkaniach z ludźmi, którzy poza sukcesami zawodowymi, odnieśli zwycięstwa w życiu. Te osoby najlepiej przekonują nas, że obraz pełnego radości i ciepła domu rodzinnego nie jest nam zarezerwowany po ciężkiej harówce pierwszej połowy życia.


6. Czy można osiągnąć sukces i mieć czas na pasje, sport, spotkania, lektury spoza własnych studiów (niespecjalistyczne)?

Pamiętam, jak w pierwszych latach medycyny Bartek – ambitny człowiek, pełen pasji i zainteresowań, pochodzący z Drawska Pomorskiego – zdecydował się dalej trenować skoki wzwyż. Nie było łatwo dotrzymać tempa wejściówek i wieczornych treningów. Niemniej jednak, pokonanie własnych ograniczeń w duchu sportowym ma ogromne znaczenie dla naszego nastawienia. Często dobry mecz lub wyciskająca przejażdżka rowerowa najlepiej usposabiają nas do jeszcze cięższego tygodnia.



Zajrzyj do galerii zdjęć

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz